От доста време се каня да спретна няколко реда по темата. Отдавна се занимавам с реклама и маркетинг, и ми правят впечатление нещата които се променят. Свикнали сме от всякъде да ни заливат с продуктова реклама и да ни хвалят последните постижения на техниката, да ни убеждават как този продукт е по-добър защото…
Ами рекламата също е продукт, е вярно от по-особено естество, но и той се нуждае от реклама за себе си. В случая ще си позволя лично да направя реклама на предимствата в Online пространството.
Доста се изговори по темата ще залезе ли печатната реклама. Отговорите са много и са спорни. Един факт обаче е налице и той не може да бъде оспорван – с появата на интернет пазарът на медии вече не е същият. Днес сме пред компютъра в работа, в къщи, през таблета или смартфона. Четем новини онлайн, комуникираме онлайн, гледаме телевизия онлайн, пазаруваме… с две думи животът ни е нули и единици.
Да, ако разсъждаваме от гледна точка на взаимоотношения това е малко кофти – губим връзка с истинския свят и живеем виртуално. Но ако почнем да разсъждаваме за бизнеса си трябва да използваме този потенциал, защото днес потребителя е пред монитора. В точките долу споделям мои лични наблюдения и проблеми, с които съм се сблъсквала и като потребител, и като професионалист.
Първото нещо което направиха много водещи печатни медии, е да се адаптират към това ново мислене и да създадат уеб платформи за изданията си. И с право. И тук идва първото предимство на рекламата в интернет:
- Новините достигат да вас безплатно. Дали ще следи новини, специализирани издания или ще търси интересна информация, на потребителя му е много по-лесно да разцъка с мишката няколко сайта и да прегледа информацията, от колкото да се абонира или периодично да купува някое издание. Какво означава това за рекламата – вероятността да ви забележат в интернет е много по-голяма от колкото в печата. В първият случай той просто посещава даден сайт и вижда реклама или ПР публикация, която води до вашия продукт, във втория ще разчитате на потребителя да даде пари, за да стигне рекламата ви до него.
- Новините достигат до потребителя бързо. Това е второто неоспорвано предимство на мрежата. Още вечерта имате публикувана новина, ПР статия, отразяване на събитие или реклама. Не трябва да чакате целия процес на събиране на информация за цялото издание, предпечат и отпечатване. Този процес понякога е доста дълъг за седмичните и месечните издания. От друга страна в УЕБ дори да се наложи корекция на ПР публикация на пример, нямате проблеми – няколко клика и статията е като нова.
- Архив от информация – тук конкретно ще акцентирам на ПР присъствието, като по-ефективен метод за привличане вниманието на потребителя. Банерната реклама в интернет има малки недостатъци. В интернет вече може да скриеш този тип реклами, така че да не ги виждаш. Другият минус на банерите е, че са с определен срок, а статията ще остане на сайта за постоянно в архива. За това там по-добре заложете на ПР публикации, които ще останат като архив в медията в която сте инвестирали. Добре написания ПР материал ще ви донесе много ползи а и лесно достъпен онлайн – не събирате тонове хартия, които колкото и да обичате в един момент ви затрупват и отиват в „кръглата папка“. Не се сърдете но това е истината – казвам го от личен опит на потребител. Не отричам и банерите, но ги правете интелигентно и задължително с пренасочване към място с по-подробна информация относно продукта или марката.
- Web 2.0 – Не подценявайте тази точка – потенциалният ви клиент днес е повече от модерен и в крак с технологията. Социалната ангажираност в мрежата е ежедневие – Facebook, Twitter, G+,YouTube, блогове и споделяне на снимки, всички те допринасят за достигането на определени потребители. Все още печатните медии са крачки назад в това отношение и не могат да се конкурират с онлайн социалното взаимодействие, което между другото има своите конкурентни рекламни платформи. Тук не бива да подценяваме възможностите за обратна връзка с потребителя – в интернет тя е много бърза. (Едно малко отклонение от рекламата но важно – Направете си фирмен блог и споделяйте в него не само професионални неща – направете потребителя съпричастен към атмосферата, дайте му възможност да коментира, дори понякога да чуете отрицателни мнения – така вероятността да изградите доверие е по-голяма.)
- Мащаб – Повечето печатни издания, или директен мейлинг, имат доста ограничено количество от достъп или тираж. За да могат повече хора да видят или да реагират на вашите реклами, ще трябва да ги повторите отново, или да пуснете повече реклами, което ще ви струва повече. В света на онлайн рекламата, постигането на мащаб става по-лесно. Дължи се много фактори, включително, но не само от уста на уста, вирусен маркетинг, интерактивни решения и т.н.
Тук някои ще се възпротивят и веднага ще кажат: каква е гаранцията, че някой ще кликне на банера или ще прочете статията. А в печата каква ви е гаранцията, че читателя ще отвори на имиджовата ви страница или ще прочете публикацията. Рискове има и на двете места, а застраховки почти няма.
Сега, това не означава, че печатна реклама ще си отиде. Не в никакъв случай – аз я уважавам, като естествено допълнение към постепенното изграждане на цялостния имидж на бранда. Все пак с печата обхващате част от потребителите, които все още нямат изградени навици да висят в нета или пък са от онези за които това е чуждо.
Но факторите по-горе са малка част от причините, поради които онлайн рекламната индустрия се разраства. Разбира се цялостния подход към маркетинга, която включва различни типове реклама и комуникация с потребителя са най-добрите.