От както последните няколко поредни години Виена винаги е първа в класациите за най-добър град за живеене, често си задавам въпроса на какво се дължи, защо и аз съм в онази група от хора които си мечтаят за града.
Осем поредни години Виена бие в класацията на агенция Mercer, сред най-добрите градове за живеене в света. Често в изследването на агенцията градове като Париж и Лондон остават по-назад в класацията, а на челни позиции се нареждат градове от немскоговорящите страни начело с австрийската столица.
Какво толкова има във Виена, че да е предпочитана сред жители и сред туристи? За съжаление нямам късмета да живея там, така че ще споделя моята гледна точка на турист и фотограф.
Културният шок
На първо място е културният шок с който се сблъскваш в града. Културен шок във всяко едно отношение – от поведението и отношението на хората, до облика на града. От една страна защото хората искат да са спокойни и ежедневието им да минава леко и се съобразяват с много правила най-вече морални, от друга страна се осъзнава туристическото значение на града и хората по всякакъв начин се опитват да са гостоприемни към временно пребиваващите. Хората са загрижени за това как изглеждат в очите на чужденците и държат на добрия си имидж.
Култура и изкуство
В тази връзка продължавам с културата и изкуството. Покрай последните скандали с нашите паметници на културата се сещам веднага как изглеждат тези във Виена (а то да беше само Виена). До един поддържани в перфектно състояние, като редовно се полагат грижи за реставрация. И за да не пустеят са превърнати в изложбени или концертни зали, сгради с друго обществено или социално значение, където периодично се провеждат панаири, базари, и каквито се сетите културни мероприятия. А някои от тях са превърнати в търговски центрове или жилищни сгради – веднага давам примери с Газомерите. Определено Виена е град на култура и изкуство, и това личи на където и да се обърнете в града. Пословични са с отношението си към това и не скъпят да го изтъкнат.
Като хора фотографи, които обичат да са независими от други, предпочитаме да пътуваме сами, за да разполагаме изцяло с времето си. За това обаче ни е нужна добра организация. И ето тук идва нещото което винаги ме е впечатлявало във Виена
Развита инфраструктура
Изключително добра инфраструктура – Виена е голям град и заедно с близките населени места в околностите й, крие малки съкровища. Разстоянията обаче често са непосилни само за пешеходна обиколка. За щастие градът има добре развита инфраструктура и мрежа от градски транспорт до всяка точка на града, който е изключително редовен – като тук визирам 2-3 мин. време за чакане най-вече за метрото и трамваите, тъй като това е най-масовият транспорт в града. Няма да споменавам колко малко се плаща за тази точност, на нивото на доходите в града. По отношение на автомобилния транспорт, като всеки голям град си има пикови часове, но не съм видяла скандали и простотия като при нас. А относно паркирането – цялата централна част на Виена, която обхваща доста голям периметър извън Инерщад е синя зона.
Наред с това обаче силно ме впечатли отношението на жителите към велосипедите. Целият град е добре „опасан“ така да се каже с велоалеи и на много места в града има фирми и стоянки, които предлагат велосипеди под наем. Но нещо което ме впечатли повече е отношението на пешеходците към колоездачите – рядко ще видите пешеходец да ходи по велоалеята и да пречи на колоездачите. Така е но там всеки трети почти кара колело.
Зелена Виена
Градът просто се поддържа. И в тази връзка Виена се слави като един от най-зелените градове в Европа. Чистотата е много важна, а няма да казвам пукне ли пролет какви чудесни и чисти са градините и парковете. Не, че през останалото време не са, но просто съм имала щастието да видя градът през първа пролет когато всичко започва да цъфти. И ако градините в центъра са чаровни, то какво да кажа за парковете на Белведере и Шьонбрун, които се поддържат изключително на ниво.
Местоположението
Централното европейско местоположение също е ключов фактор за добрата репутация на града и освен градската инфраструктура властите са се погрижили за бърз и достъпен транспорт до почти всяка точка на Европа. Централната позиция на града наистина спестява време по придвижване и дори пътуването с влак е не просто поносимо, а на моменти дори приятно. Казвам го от опит, тъй като при едно от пътуванията ни посетихме Залцбург именно с влак.
Празниците
Тъй като често пътувам покрай празници във Виена, не мога да подмина отношението и облика на града по време на тези моменти. Хората не пестят, искат не само да изглеждат гостоприемни в очите на туристите, но и да си доставят радост на самите тях. И тук не визирам само Великден и Коледа когато градът заблестява от украса, но и честването на различни поводи, като годишнини било то на имена с които се гордеят или някоя забележителност. Такива поводи дълго време са съпроводени с различни празненства и културни събития или туристически обиколки, които най-вече местните посещават в желанието си да научат повече за собствения си град.
Социална политика и икономика
Ще завърша с нещо, с което може би трябваше да започна – социалното и икономическо положение. Ако пишех тези редове на хартия тук сигурно мастилото щеше да свърши и щях удобно да се оправдая, че не мога да продължа. И наистина ми е трудно защото няма база за сравнение. Макар и само като турист успявам да оценя качеството на живот в града. И това е защото вече ходя там не веднъж и ако първият път целта ми беше да обиколя повече и да видя повече, следващите пъти нещата са различни. Не си давам зор и имам време да се загледам в нещата по – сериозно.
Но тук коментара ми мисля ще бъде излишен поради един фактор която у нас е на изчезване – КУЛТУРА. Мисля, че тази дума най-точно и изчерпателно описва основната причина за успеха на Виена.