Реклама в криза – Доста голямо предизвикателство за повечето компании. Наскоро четох статия на приятелски блог за предимствата на планирането – полезно в кризисни улсовия. В момент на криза обикновено най-лесно е да свиеш бюджета и да не харчиш за реклама. Често пъти тази крачка назад ни струва скъпо – когато потребителя забрави за нас. Въпреки суровите условия е хубаво да напомняме, че ни има на пазара.
Какво да правим тогава когато бюджетът ни за реклама е ограничен? Всички, които се занимават с меркетинг знаят за онези 4 Р-та. Да в този бранш това е един стълб, който търпи развитие и с други букви – казвам го колкото шеговито толкова и сериозно. Защо сериозно – преди няколо години президентът на Тайландската рекламна асоцияция направи едно инетересно изявление за рекламата по време на криза.
„Рецесиите са нова възможност. Това е истината. Големите компании го знаят много добре. Често пъти ги виждаме да харчат доста агресивно именно по време на криза и малките компании с ограничените си бюджети за реклама и маркетинг остават в сянка”
В допълнение добавя, че средния и малък бизнес биха могли да оцелеят успешно с добре разпределни разходи, качествено планиране и точни цели.
Или с други думи стратегията на 3-те I-ta – Ideas/ Impressions/ Image. За това развитие споменах по горе. За устойчив растеж – излезте с по ефективни рекламни идеи, направете впечатление на клиентите си и изградете добър образ на марката си.
Работещите реклами имат едно общо нещо. Те продават – продукти, услуги, идеи или начин на живот. Лошата реклама е като отрова. Какво имам предвид – Какво ще се случи ако пуснете на пазара недоизпечен хляб? Шансовете да ви го върнат или да се оплачат е голям – хайде де не визирам само положението у нас, където потребителя все още не умее да си търси правата достатъчно добре. Лошата реклама е нещо подобно – недозавършена идея или концепция, незпомнящ се слоган или послание, неподходящо избран момент – и кампанията ви е обречена на провал. Ей това е недопустимо в условия на криза.
От Adis Creson споделят няколко принципа, които е добре да имате предвид – особено при свити бюджети. И най-вече не забравяйте, че когато пускате реклама не просто популяризирате марката и нейните достойнства – Вие правите ОБЕЩАНИЕ.
1. Никой не се интересува от вашата фирма.
Може вие да познавате отлично марката си и предимствата, но вашите клиенти не. Първата ви работа е да им дадете основание за интерес. Потребителят рядко гледа на продукта, като съвкупност от характеристики и предимства (вие сте този който трябва да ги изтъкне). Потребителят търси нещо, което ще направи живота му по-лесен, по-забавен, по-успешен.. и т.н. Как вашия продукт може да направи това – потърсете този отговор. Погледнете „зад качествата” и вижте как те могат да „поработят” за успешната ви реклама.
2. Не позволявайте на страха да ви ръководи
Можеби една от големите грешки, която бихте направили е да подлагате на съмнение способността на клиента „да разбере” идеята ви. Следния пример – мислите си за идея, в която да изтъкнете предимствата на марката си чрез „липсата” й. Защо не? ..Покажете какво биха загубили клиентите ви ако вашата марка я няма. Разбира се момента с комуникацията е деликатен но все пак има начин. Онова което се питате – „Дали те ще схванат намека?”. В свят, в който рекламата изобилства от изрази като „по-добрия, единствения, ново поколение” и много други примери, вашата идея би се откроила и би станала запомняща се, най-малкото защото всички биха се изненадали на хрумването ви. Ето добър начин да направите впечатление.
3. Ако идеята работи върху вас, то ще работи върху тях.
Мислете сякаш вие сте потребителя и трябва да направите избор. Ако вие сам не се убедите под въздействие на собствената си реклама, може би и клиента няма.
4. Говорете за едно нещо – и го кажете по различен начин
Как бихте възприели реклама, в която няма „Pack shot”, няма цени, няма характерстики? Има само едно нещо – и то е най-доброто качество на продукта ви представено без дори да го споменавате – чрез асоциация. В случая се сещам за първата реклама на Ситроен от 1948г.– първата заснета реклама изобщо – Стадо коне бягащи през града и полето – погледнато от високо – под формата на логото.
Мисля че ако се поразровим в архивите ще изникнат още примери.
5. Оставете клиента сам да направи заключение
Не се страхувайте да споделите на потребителите да правят собствени заключения за вашата фирма или продукт. Изводите, които правим за себе си, обикновено са най-мощните.
6. Мислете за идеята – послание, изображение, комуникация – като за едно цяло
Посланието и изображението разказват историята. Не позволявайте на дизайна да се подчинява на посланието. И не разчитайте на което и да е от 2-те само да предаде смисъла на цялата идея. Мислете ги заедно. Избягвайте посланието да казва онова, което е на снимката – то трябва да я допълва и да и придава смисъл. В противен случай рискувате добрия дизайн да служи за запълване на пространство. Пример отново от автомобилния бранаш (който между другото е и подкрепа на т.4. – снимка на малка кола пред голяма къща .. Посланието: Кара къщата ви да изглежда по-голяма .. Весело, Идейно, Не е скучно и Изтъква един от плюсовете на продукта само с едно изречение.
7. Важно – Създайте емоция.
Най-лошото нещо, което една реклама може да направи е да бъде скучна. Помислете каво се случва когато сте щастливи, ядосани, тъжни и пр. – и какво поражда тези емоции. Изполвайте това, като коз в създаването на идеята си. Пробвайте, като покажете идеята си на някой и следете реакциите му. Всяка реакция е по-добра от никакава. След това може да си направите изводи.
В рекламата винаги търсете диалога с клиента. Добрата реклама има нужда от обратна връзка. Именно тази реклама кара клиента да действа.
pingback: informa.econt.com