Започвам с категоричното ДА – нужен е!
Ако се огледате в уеб пространството, ще видите доста съвети за това как да поддържаме един блог, но повечето насочени към самите нас като хобисти в една или друга сфера. В общи линии и родното, и световното онлайн пространство изобилстват от блогове на какви ли не теми – кулинария, фотография, бюти, травъл и прочие и прочие.
До преди известно време корпоративните блогове у нас се брояха на пръсти, а собствениците на компаниите с които съм разговаряла по темата тогава, възприемаха това като загуба на време. Слава Богу нещата почнаха да се променят и се радвам да виждам все повече компании да посрещат идеята „корпоративен блог“ с отворено сърце – на чело с Криейтив агенциите и рекламните студия, туристическите фирми и т.н.
С какво обаче наистина е полезен корпоратинвния блог?
-
Говорите на езика на потребителя
– Не се учудвайте. В дигитален свят в който всеки втори вече може да си направи блог и е активен в интернет, нали се сещате каква част от тези потребители са потенциални ваши клиенти. Създавайки корпоративен блог започвате да говорите на техния език, а това не е за подценяване. Блогът ви дава възможност за неформална обратна връзка с вашите настоящи и бъдещи потребители. Прави ви по-отворени за пазара и един вид ви позволява да комуникирате с потребителя по-свободно. Не случайно блогът има опция за коментари и обратна връзка, и е добре да подканяте потребителя към такива действия – така чрез интересно съдържание може да го направите съпричастен с различни активности. Интерактивността отдавана е заела много важна и водеща роля в комуникацията.
-
Изграждате доверие
– Много важно нещо. Корпоративния блог в повечето случаи е допълнение към основния сайт, и в същото време много различен като структура и съдържание. Списването на корпоративен блог е начин да разчупите иначе строгият, пълен с продукти или услуги сайт, и да покажете един по-приятелски / неформален тон към потребителя. Това се харесва на читателите и помага да изградите доверие. За доверието обаче ще ви е нужно малко време, така че не подценявайте следващите 2 точки – много определящи;
-
Кой списва блогът?
– Не е без значение на кого ще поверите корпоративния блог. На първо място важно е да е човек (или няколко души), които имат познания в сферата, на ТИ са със социалните мрежи и онлайн комуникацията, и разбира се са добре информирани за бранда – продуктовото портфолио / услуги и техните ползи. Изберете такъв човек, защото в блога той/те няма да са анонимни. Идеята на блогът е не само полезна информация, но и опознаване на бранда и хората който стоят зад него. Добрият специалист ще знае как и най-вече каква информация да поднесе, така че тя да заинтригува читателя.
-
Какво да има в блогът?
– Като продължение на последното изречение в предишната точка – ако сте подбрали правилния човек или екип за блога, то информацията в него няма да се свежда до тук-там скучни новини за продукти. Информацията в блога наистина трябва да комуникира с бранда ви, но това не означава, че от време на време не можете да поднесете и нещо различно. И така направо с примери ето какво може да има в блога ви:
- Интересна и полезна информация за марката и продуктите, различна от продуктовите страници – тук може с примери да кажете с какво и как вашите продукти са полезни, и какви са предимствата им.
- Различни съвети допълващи продуктите – Направо ще дам няколко примера: ако сте фирма занимаваща се с производствово на хранителни продукти – това може да са рецепти, ако сте туристическа фирма – това може да са пътеписи за различни дестинации или важна информация за това, как да се подготвим за път, ако сте софтуерна компания – защо не няколко съвета за оптимизиране на сайта/блога. И винаги тази информация можете да я обвързвате с вашите продукти.
- Представете екипа на фирмата или споделете неща от „кухнята“, новости около компанията и продуктите, анонси за предстоящи събития / участия на изложения или различни успехи и постижения, историята на компанията и т.н. – с две думи не се притеснявайте да споделите малко „по-интимни“ новини от ядрото на фирмата – в крайна сметка нали това е идеята. Заставайки с имената и лицата си пред хората помагате на имиджа си и на доверието.
- Споделяйте снимки – снимките са печеливша стратегията. Може да споделите примерно снимки от последния тим билдинг или изложение на което сте участвали.
- Направете потребителя участник – блогът е великолепно място за обратна връзка. Направете постовете по-разчупени, като включите в тях нещо интерактивно – игри, анкети и .т.н.
- Гост блогъри и интервюта – да поканите някой друг да бъде гост автор в блога ви или да интервюирате интересна личност е чудесен начин да разнообразите темите в блога си. Разбира се съобразявайте гостите все пак да са хора които имат интерес в областта или са отявлен клиент, който може да сподели нещо полезно за продуктите ви.
-
Ползите от корпоративния блог
– Едва ли ще успея да бъда изчерпателна тук, но ще се опитам да обобщя. Някои от нещата вече ги споменах – като комуникацията с клиента и изграждането на доверие. Освен тях обаче корпоративния блог ще ви помогне за оптимизирането на сайта в мрежата и популяризирането на бранда, намиране на нови клиенти и създаване на „общност“ около марката, генериране на добавена стойност и утвърждаване на марката и продуктите/услугите, разпознаваемост.
Като заключение само ще спомена, че не е за подценяване създаването и поддържането на корпоративен блог. Виждате (макар и не изчерпателно) колко ползи може да ви донесе и в същото време да ви осигури така важната обратна връзка. Корпоративният блог може да изиграе добра роля на „медия“ отразяваща всичко интересно случващо се в живота на компанията ви, и да направи потребителя част от него.