Темата на днешния пост е продиктувана от размислите на един човек, който за мен винаги ще бъде пример за подражание в родното Уеб пространство – Жюстин Томс и нейните малки уроци за това как градинарството помага на бизнеса. Е…и разбира се ме вдъхнови градинката на майка ми на балкона пълна с билки и подправки. Та ще се спра точно на тях – подправките в криейтива, защото през последните години това е бранша около който се въртя, заедно с фотографията.
Пък и в основата на маркетинга и рекламата е тя… Добрата идея.
От къде идва обаче, как се ражда и защо понякога не виждаме светлина в тунела. Въпроси които многократно са мъчили и мен.
Без претенции да бъда изчерпателна тук споделям някои от моите подправки.
- Oрганизираност – Колкото и от страни да изглежда, че в изкуството и криейтива цари хаос, не е съвсем така. Започвайте идеите с един Mind mapping и записвайте там всяка една идея. Дори да имате способността да помните добре седнете пред белия лист. Ще се изненадате от резултата. Какво представлява mind mapping ли?… Най просто казано това е карта на вашите мисли или по-скоро асоциации които правите с дадена тема. В средата е основната тема а разклоненията/пътищата различни асоциации или други теми близки до основната. Защо да правим всичко това? Защото понякога човек забравя колко много неща може да свърже с една тема и от това да се родят прекрасни идеи. И най-добре да ги надраскате на листа защото тръгнете ли веднъж да пишете те се раждат от само себе си. Увличат в писането и може да забравите нещо, ако не сте го отбелязали. Така, че бъдете организирани. На сутринта ще се събудите свежи и поглеждайки картата ще се сетите още нещо. А ето и моите 5 съвета за организиране на времето.
- Дружелюбност – Научете се да работите в екип. Здравословно е не само за вас. Колкото и добра идея да имате не бъдете егоист. Рекламата е сфера в която не може да бъдете вълк единак. Да всеки иска да блесне с остроумие, но ако идеята ви е качествена, то колегите ви ще го оценят и тя ще види бял свят. Пък и няма как абсолютно сам да свършите всичко – от раждането на идеята до нейното реализиране. Не подценявайте уменията на колегите си, които биха могли да допринесат за това хрумването ви да се превърне в реален проект. Пък и ако всеки е експерт в областта си вероятността крайният резултат да е качествен е много по-голям, от колкото ако го играете човекът оркестър.
- Една идея негативност – Какво? Негативност ли? Как така !!! Не… просто „Не отхвърляйте лошите примери”- никой не се е родил безгрешен и научен, така че не се бойте ако първоначалната ви идея не се възприеме с възторг. За това е добре да можете да работите в екип и да се допълвате. Имам тук един любим пример за изобретателността. Когато Едисон е изобретявал крушката той не се е провалил нито веднъж… Просто е открил 99 начина как „Не се прави“. В рекламата е пълно с лоши примери, които е добре да имаме предвид, защото те могат да бъдат подобрени. Наскоро бях на едно обучение за проекти, в което лекторите ни учеха на добрите практики именно чрез лошите такива. Изненадващо но е по-лесно да възприемеш тази теория. Защо ли? Защото е много лесно да даваш примери с успешни проекти, но не всеки има смелост да каже „Сгреших тук и тук, но това ми помогна еди как си“.
- Новаторство – Да. Не се страхувайте да бъдете новатори – най-голямата грешка в криейтива е да се страхувате да предлагате нещо ново и смело, само защото си мислите, че не му е дошло времето. Утре някой по-уверен от вас може да се събуди с подобна идея, която да се хареса на някого и да ви накара да съжалявате, че не сте посмели вие да я предложите. Мислете като модните дизайнери – не следвайте модата… Създайте я.
- Носталгия – Миналото вдъхновява. Потърсете идеи там. Добре де а как тогава да го направим … Онова новаторското. В интерес на истината всички добри идеи, изобретения и прочие, са един вид ъпгрейд на стари проекти. Да дори и новаторските.. Какво мислите че представляват. Съвременната фотокамера на пример … Няколко добри стари идеи, които някой е успял умело да съчетае в едно. Боже.. Та още Каналето е рисувал Венеция с помощта на камера обскура. Така че добра практика тук … Винги се обръщайте към историята за вдъхновение.
- Любопитство – Наблюдавайте всичко около вас. Снимайте с очи и ум. Околната среда, поведението на хората, малките навици, всичко това може да ви послужи като отправна точка за вашата мисловна карта. Светът около нас е пълен с идеи. Нещо на което ме научи фотографията – да забелязвам малките неща които ежедневно подминаваме.
И ще завърша с нещо много важно … вярвайте в себе си и тренирайте ума си при всеки удобен случай.. Опитвайте се сами да си създавате предизвикателства.