Обичам моменти в които ми се налага да правя дизайн за събития свързани с фотографията. По принцип обичам да се занимавам дизайн, но когато е свързано с голямата ми страст ми носи допълнително удоволствие. Макар рядко в блога да пиша за служебни проекти, днес ще споделя малко именно за няколко такива видели бял свят последната година. Идеята ми хрумна още докато пишех статия за Фото Кафе – Как да подготвим фотографска изложба. Ако и хвърлите един поглед ще видите, че една не малка част от стъпките и задачите свързани с реализирането на една изложба са именно планирането на рекламата и анонсирането на събитието. Конкретният повод обаче да седна и да споделя тези редове е работата ми по последният проект на Фото Кафе и една предстояща изложба следващият месец – „Контрасти от крайбрежието“.
Наред с разпространяване на анонси за събитието в различни медии (печатни или онлайн) и социални мрежи, много е важно как визуално комуникираме това събитие.
Нещата които по традиция винаги съпътстват едно събитие са поканите, рекламни материали и плакатът на място. Обикновено тях подготвяме известно време преди събитието, за да го анонсираме по-рано. Колко по-рано – не съм сигурна, че има установени правила, но приблизително около 2 седмици е един приличен срок. Нека обаче не изпадам в такива подробности за това, а по-скоро как да ги оформим.
В рекламата винаги най-трудното е било с малко да кажеш много, особено когато се появи някой и почне да предявява претенции, че на плаката или поканата трябва да има: това .. и това… а да не забравя и това.
И така без да губя време в излишни приказки ето най-важните неща:
-
Kакто и при подготовката на изложбата, тя е водеща – това е основната тема на събитието и тя трябва да присъства във вашия анонс. Винаги е добре да имате изображение което да комуникира тази идея и да допълва текстовата част. В зависимост от събитието може да е фотография или графика, а понякога и само няколко графични елемента, които следват посоката на текста. Аз лично съм привърженик на разчупения дизайн – бил той модерен или с ретро нотка. Макар, че в последно време да залитам повече към модерното и неподреденото…
-
Трябва да е точно колкото трябва… И тук следва любимото ми „дефинирай колкото трябва“. Принципно ако можете да се ограничите само с кратък информативен текст е най-добре – това са задължителните атрибути: Заглавие, Място, Дата и Час на събитието. Има обаче и случаи, в които ще ви се наложи да добавите и още информация според ситуацията и събитието – като организатори, лектори, спонсори и прочие. Тогава когато текстът е малко не толкова сложно, когато обаче се налага да добавите още, то опитайте се да го сложите така сякаш е част от графичните елементи – понякога може да е шантаво, но върши работа.
-
Ограничете с в малко цветове – говоря за цветовете на графичните елементи и текстът, тъй като може да имате достатъчно наситен с цветове снимков материал. Как да подберете цветовете? Ако е събитие което има основен организатор може да използвате някой от цветовете на логото и да го приложите към текст или графични елементи, или да използвате някой от цветовете от снимката – така поне си осигурявате „диалог“ между текст и изображение. Иначе черното и бялото са класика, и както във фотографията, и тук стоят елегантно, и винаги вършат работа. Признавам си, че в личните си проекти предпочитам да боравя с черно-бели изображения именно поради тази причина. Всъщност точно така е оформен и конкретния проект, който ме провокира да пусна този пост.
-
Това лично за мен е най-лесното за решение, макар може би да трябваше точно с него да започна. Защо? Защото форматът определя пространството с което разполагате за количеството информация. Но, най-често срещаните формати за печатни материали анонсиращи събитието са – тип картички/покани 10х15см (точно каквито направих аз), Плакати – А2, А3, 60х40 (тук решението си е ваше, но е добре да е съобразено с мястото на което ще поставите плаката), и последно, но не по-важност е външната реклама – до колкото можете да си я позволите финансово (спомням си изложбата на Ивайло Петров във Виваком Артхол, пред която бяха опънати 2 големи винила с анонс за изложбата и нейната продължителност). Това са просто няколко идеи какво може да представлява анонса за събитието.
Проектът върху който конкретно работих – черно-бяла изложба фотографии на мен и Джъмбо, и нейната основна идея КОНТРАСТЪТ. Точно това и се опитах да постигна чрез едно заиграване на черно-бялото в заглавието на картичките. Наричам ги така, тъй като идеята им е точно такава – да изиграят ролята на анонс (а не на лична покана) които да раздавам предварително преди събитието – освободено, неангажиращо и забавно. Покрай това обаче, се надявам да съм ви дала няколко идеи, които да са ви полезни.