След като споделих кои семейства шрифтове се използват най-често в интернет, днес ще споделя и няколко неща за съчетаването на шрифтове от различни фамилии.
При все, че лично за мен типографията е изкуство, и то много красиво, ще е доста трудно спазването на каквито и да е правила. Всеки, който, се занимава с изкуство знае, че обикновено никой не спазва правилата. Но все пак нека имаме пред вид няколко добри практики.
Комбинирането на шрифтове е истинско предизвикателство за всеки дизайнер. Първо е добре да знаете, че прекалено многото шрифтове в дадена визия стоят доста претрупано. Т.е. сведете избора до 2 шрифта, максимум 3. Не веднъж съм споменавала, че съвременните тенденции са към изчистване на дизайна. Колкото по-семпло и ясно, толкова по-елегантно и красиво. Дали е така!? Е, поне повечето хора които следя и от които се уча споделят това виждане.
Преди кратките съвети изходете от идеята. Нека тя ви е водеща в избора на шрифт – дали ще бъде за плакат, реклама или отделни изрази в публикацията които искате да подчертаете
- Съчетайте Серифен с Несерифен шрифт – В общи линии това и да не го знаете като правило го правите подсъзнателно. Контрастите винаги се привличат – това ми хрумна, като най-елементарно разсъждение. В предишния пост обясних набързо разликите между двете семейства шрифтове. До някъде в тях именно се крие разковничето за „приятелството“ между тези две фамилии. Ако ще правите печат може да изберете силен Несерифен шрифт за заглавие и да го съчетаете с елегантен серифен като тяло. Ако е за интернет, може да обърнете нещата и да акцентирате на раздвижено серифно заглавие, с изчистен и лесен за възприемане „пълнеж“. Пак в миналата статия обясних защо при печат в повечето случаи за тяло ползваме серифни шрифтове а в интернет несерифни. Истината е, че един до друг двете семейства се допълват и създават контраст който прави впечатление. Така че възползвайте се от този контраст – било за реклама или нещо друго.
- Създайте контраст в плътността – Чудеса вършат силно контрастните шрифтове които са отличават по дебелината на буквите. Съчетанието на плътни шрифтове като Impact примерно с много тънък шрифт, макар и от близко семейство, ще привлече внимание.
- Акцентирайте на регистъра – Главни с малки букви – нещо също доста познато е съчетаването на два различни шрифта наблягайки на големината на регистъра. Заглавия или акценти в текста (проекта) могат да бъдат с изцяло главен регистър, а информативната част да бъде лесно четима, но отново красиво поднесена.
- Декоративни, скрипт и модерни – това е една интересна група шрифтове, който чудесно се вписват в плакатния и рекламен дизайн. Красиви и ефектни са, но с тяхната употреба трябва да се внимава, защото сред представители им има и такива които трудно се чета особено шрифтовете от типа Скрипт. Така че използвайте ги умерено, за да привлечете внимание, но умерено и на място. За разлика от двете големи групи, които могат да се съчетават успешно с почти всички семейства шрифтове, Скриптовете и Декоративните шрифтове са добре в комбинация със Серифен или Несерифен шрифт. Самите те са толкова ефектни, че не стоят добре един до друг, тъй като окото ще се лута между двата и може да пропусне важната информация.
- Спазвайте йерархията – Т.е. огледайте съдържанието, вижте кои са акцентите и с каква тежест са. Начинът да ги направите по-забележими, освен да бъдат с друг шрифт, са да им придадете тежест чрез големина, удебеляване, дори различен цвят, който хармонизира с останалата част от текста и идеята като цяло. В общи линии в блоговете предварително (според визията) сме подбрали какъв шрифт да ни бъде заглавието и какъв тялото, и той е за всички публикации. Така че там можем да играем с вмъкване на отделни изрази или нещо графично, което да обогати публикацията. Това е така защото текстовете, както в книгата трябва да бъдат четими. Повечето шрифтове имат вариации – удебелени, наклонени (bold, italic), с които също може да играете при съчетаването на 2-те семейства, отново ръководени от идеята на проекта.
Добре е да избягвате съчетаването на шрифтове от една класификация. Както споменах отново в предишната статия, ако се задълбаем можем да изброяваме още фамилии шрифтове. Такива на пример са шрифтовете Slab-Serif. Често ги наричат механични. Тези шрифтове са вид серифни, с малко по-дебели, блок подобни щрихи. Рядко се случва в комбинация с шрифт от същото семейство да стоят добре, тъй като се губи ефекта на различното, който всъщност има за цел да ни привлече вниманието.
И не на последно място не прекалявайте с акцентите. Ако имате повече от 1-2 акцента вече става шарено и окото се лута да търси кое всъщност е важната информация от всичко което сте написали. Ще се изненадате как понякога семплите неща могат да изпъкнат.
Ето накратко една подсказка за това кое с кое може да се съчетава – чисто графично.