Интересна тема за разговор от преди няколко дни. Мария благодаря ти за идеята която ми даде. Макар и не изчерпателно ще се опитам да засегна тази дъъъълга иначе тема свързана с визуалната част на блога ни. Всичко тръгна като идея много отдавна, когато стартирах тази рубрика с първите постове за шрифтовете в интернет – Кои са подходящи и Как да ги комбинираме. Снимките са доста водеща част от един блог пост и имат различни функции. В тази връзка наскоро реших да направя и едно кратко проучване сред блогъри за употребата на снимки в постовете.
Не малко специалисти по онлайн маркетинг са писали в блоговете си как трябва да е структуриран един успешен блог пост. Няма да навлизам в тази подробност, ако ми остане време и се вдъхновя може да драсна някой ред, но темата на днешния пост са снимките. Като фотограф и собственик на сайт за фотография това винаги ме е вълнувало и е било водещо.
Ще се опитам да дам няколко идеи за това как да публикуваме снимки в постовете, да ги организираме и подреждаме.
Снимките винаги са били по-лесната част за възприемане и за това е добре да заложите на тях в своето съдържание. Не казвам да преобладават – горе долу най-добрият баланс е пропорционално снимки и текст, което понякога е трудно да се постигне. Какви снимки ще имате – това зависи от темата, но винаги е добре да комуникират с водещата тема на поста, така че да допълват съдържанието. Няколко примера:
-
- Кулинария – обикновено там човек споделя рецепти и е добре ако имате възможност да покажете освен крайния резултат и няколко от стъпките по време на приготовление.
-
- Маркетинг – В общи линии маркетинга е тема която не изисква много снимков материал, тъй като там говорим повече за стратегии, но все пак една – две снимки няма да навредят а точно обратното. Тук можете да сложите не само снимки, но така модерните в последно време инфографики.
- Туризъм – това е област в която сме свикнали да гледаме много снимки. Предопределно е, няма как – четем за някоя дестинация и искаме да видим как изглежда, какво интересно може да разгледа, кои забележителности си заслужават и още куп неща които да ни помогнат в организиране на пътешествието. Така че тук е логично какъв снимков материал ще използваме.
Не мога да обхвана всички теми, но това е в общи линии.
Като човек който се занимава с фотография няма как да ви кажа ползвайте чужди снимки. Въпреки че със сигурност ще има случаи в които това ще бъде неизбежно. Моят съвет – ако имате възможност направете си сами снимките. Така не само ще вложите отношение, но особено когато пишете за нещо лично преживяно (пътешествие / събитие) или ревю за продукт който сте пробвали и искате да споделите мнение, е важно да покажете, че споделяте от личен опит, така печелите доверие. Знам че е много лесно да ползвате на готово красиви изображения, но внимавайте с авторските права, най-вече ако сайтът ви цели да бъде комерсиален. В тези случаи, ако познавате някой, който би могъл да ви предостави подходящи за темата ви снимки, то може да се опитате да поговорите при какви условия той/ тя биха склонили това да се случи.
Ако все пак заложите на чужди снимки има няколко сайта, които предлагат безплатни такива с некомерсиални цели, но е хубаво преди да ги използвате да прочете и там условията за ползване – изисква ли се цитиране на източника и т.н. С две думи в “вържете си гащите“.
В последно време не само структурирането на текста започна да играе важна роля, но и това къде, как и колко снимки поставяме. Ето няколко съвета и за подреждането на изображенията в поста. Разбира се всичко много зависи и от структурата на текста – така че съобразявайте подходящите места за изображения със съдържанието.
Снимките в поста играят важна роля не само информативно, но и чисто визуално.
-
- Водещата снимка – Все по-актуални са големи снимки които са или част от заглавието или винаги стоят като водеща снимка в началото на поста. Нейната функция – привлича и насочва вниманието и е добре тази снимка най-точно да представя темата на поста ви. Дали ще имате опция да я вградите в заглавието зависи от функционалността на шаблона за блога ви. Ако не то може да я поставите в началото на първия абзац или преди нея – дали ще бъде с ширината на content-а или ще я подравните както в случая – това зависи от вас и от самата снимка. Лично аз не съм привърженик началото на всеки пост да е подредено по един същи начин – разнообразявайте.
- Снимките в текста – те са един елегантен начин да разделите визуално абзаците. Наскоро пуснах едно запитване в една от групите във FB и установих, че много хора предпочитат именно този начин за визуално разделение. В действителност той действа добре на читателя, особено когато текстът е повече. Тук е добре предварително в зависимост от обема на текста, да прецените къде ще го цепите, за да може да подберете за това място снимка, която комуникира с текста там. Може да го поставите преди или сред края на конкретния абзац, а може и да са подравнени в ляво или дясно вътре в абзаца. Нека обаче кажа и нещо важно тук – единичните снимки между абзаците са подходящи предимно за разцепване на текста – но когато са сами. Ако искате да сложите повече от една е добре вече да ги групирате. Начините са няколко и зависят първо от функционалността на темата или плъгините ви – примерно слайдшоу, галерия от 4-5 снимки, галерия тип карусел и прочие. Така пак отделяте абзаците но по елегантен начин, без да изсипвате много снимки една след друга. Ето няколко от най-разпространените подредби:
-
Организация в галерии – това е третият начин да организирате снимките в поста ви. Плъгини за галерии вече има множество а един от най-добрите сайтове за такива плъгини е themeforest. Галериите са подходящи в случаите когато искате да приложите към поста си много снимки на куп. Най – често такива постове са свързани с туризъм, репортажи от събития в които се показват различни гледни точки, ревюта на техника – особено ако продуктът е камера (както в нашия случай) и т.н. Галериите обикновено се позиционират в края на поста след като сте приключили с текстовата част и завършвате изложението си с голяма галерия. Ако се придържате към този вариант обаче не оставяйте текста без нито едно изображение, нито пък оставяйте галерията снимки по единично една след друга – представете си така 20-30 изображения през които трябва да скролирате безкрайно за да разгледате всичко до края. И в двата случая рискувате да загубите читателя.
Най-популярните типове галерии за които можете да намерите плъгини:
В последно време Masonry стана много популярна организация за галерии. Традиционната галерия е 3 или 4 колони, като в зависимост от плъгина можете да указвате предварително отстоянието между снимките както и техните пропорции – 16:9, 1х1 и т.н. Плъгини за галерии тип Flickr, също са модерни и интересни като подредба. А ако темата която ползвате е с повече функционалност, някои галерии дори може да са ви вградени в нея. Ето и един линк към WP в който има полезни съвети и шорткодове за организиране на галерии или слайдшоу в различни случаи. https://en.support.wordpress.com/gallery/
Не е тайна, че все повече човек предпочита да слуша или да изгледа едно видео пред това да изчете няколко страници текст. Това е причината от много време на сам във Фото Кафе да започнем да комбинираме ревютата на фототехника – текст + видео, и в зависимост от вида на техниката галерия със снимки. Предвид обемът на едно ревю действително понякога е по-лесно да си пуснете едно 10 минутно видео, в което да споделите най-интересното. Не е задължително във видеото да говорите или да се снимате – какво и как ще го покажете зависи от темата на поста ви, но това е един добър начин за привличане на внимание. Ще свърша до тук с него, тъй като това е тема която заслужава специално внимание.
За финал бих ви посъветвала в зависимост от обема на текста да комбинирате вариантите за публикуване на съдържание – текст + снимки + видео (до колкото е възможно балансирано). Винаги най-удачният метод е когато се ползват различни варианти за привличане на вниманието на читателя / или зрителя. Големи заглавия и подзаглавия, големи снимки, един цял абзац зает от видео и различни други графични елементи, които ще разнообразят поста ви. Структурирането на един пост е като композицията във фотографията – трябва да имате акцент и водещи линии които да насочват вниманието към него. За това опитвайте се да комбинирате различни методи за накъсване на текста, така че да е лесно смилаем.