След като няколко пъти вече ви споделям как да си направим домашна билкова аптека и за какво да я ползваме, днес ще обърна внимание на една мания на майка ми – балконът. Превърнали сме го в нашето място за релакс. Тихо и спокойно местенце с великолепна гледка към Витоша. Всяка година е отрупан с какви ли не градински цветя, но тази решихме да го превърнем в „магазин“ за билки и подправки. Списъкът е дълъг: босилек, магданоз, копър, салвия, мащерка, чубрица, лавандула, джоджен, люти чушки, розмарин…
Чудесно е да знаеш, че имаш такова разнообразие под ръка и винаги да си откъснеш пресни пресни подправки за салатата на пример. А другото е, че балкона ухае невероятно. Особено босилека и джоджена са с много силен аромат.
Наколко думи за всяка – макар, че за някои вече съм говорила.
-
Босилек – моята любима подправка – всъщност това е известната царска билка. Босилекът се използва от векове, още в Индия не само за готвене, но в днешно време го свързваме именно с това. И то най-вече с италианската кухня, защото италианците го слагат на почти всичко. Но освен това е подходящ и за печени говежди и птичи меса. Разбира се има и редица ползи за здравето – ако сте почитатели на традиционната медицина – противовъзпалителни, антисептични, болкоуспокояващи и… малко възбуждащи свойства.
- Мащерка – Мащерката е полухраст, който цъфти много красиво и ухае чудесно. Известна е с изключително широкото си приложение и ефекти, и не случайно ще чуете да казват, че е лек за всичко.Обикновено я ползваме много при готвене на питки и фокачи.
- Лавандула – Лавандулата е изключително красиво и ароматно растение. Има силно успокояващо действие. Употребата му е най-разпространена в козметиката, но може да се прилага и вътрешно чрез запарки от по 1 сл. в 400мл. вода. Имайте предвид, че ако решите да си отглеждате лавандула у дома е доста капризно растение.
- Магданоз – ще го срещнете като най-употребяваната билка в света и може би това е истината. Независимо дали докато готвите или в салата, магданозът неизменно присъства в кухнята ни. Придава една характерна свежест на ястията и салатите на които подхожда. Освен чудесните си вкусови свойства обаче е полезен и за здравето, тъй като е богат на витамин А и каротеноиди, и това повлиява добре зрението, растежа на костите и имунната система.
-
Джоджен – След босилека това е растението, което ухае най-силно на балкона ни, и като че ли е най-издържливо на влиянията на средата спрямо другите. Замирише ли ми на джоджен се сещам за боб, може би защото в традиционната ни кухня го използваме най-вече за това. Но джоджена е подходящ и за шпиковане на някои видове меса. Както всички билки от този вид има ползи за здравето и те са съсредоточени предимно в стомашната област.
- Розмарин – малко е капризен, защото обича топъл климат, и у нас не е особено разпорстранен, освен ако не сте по-запален кулинар, който е запознат с достойнствата му. Има леко остър аромат и вкус. Аз съм го слагала за аромат в домашната ни лимонада, върху брускети и при готвене на различни птичи меса, салати и гъби, но най-вече е особено вкусен върху пърленки, питки и всякъв вид домашен хляб. Не е изненадващо, че в народната медицина може да се използва за засилване на апетита. Има и редица други плюсове за здравето.
- Копър – може би най-капризен за гледане, тъй като бързо му минава времето – трябва да се обира овреме и да не се преполива, тъй като бързо умира. Корените и стъблата му са много крехки, така че ако решите да си отглеждате потърсете в нета за съвети. Една от малкото подправки на която могат да се използват и семената. За да остане свеж, както и магданоза, след като го оберете, го дръжте във вода в хладилника, но все пак го използвайте в рамките на ден-два. В общи линии има широко приложение в кулинарията, но най-много подхожда на млечни дресинги и сосове.
- За ползата на лютите чушки няма да изпадам в подробности, тъй като тука има много разновидности и заивиси какво предпочитате.