Днес на гости в блога ми е един колега по професия и интереси – Стефан Русев, който много спонтанно реших да поканя. Защо?… Когато обмислях темата за поредния пост в блога, ми хрумна да я обвържа с фирменото лого, като символ на идентичност с компанията. Преди няколко години бях част от маркетинговия екип на наша фирма, която реши да предприеме доста радикални мерки по отношение дизайна на опаковките си и един от важните въпроси беше „Да променяме ли и логото, и до колко“. Стефан е не само колега, но има много полезен блог за маркетинг и е част от, както той споделя, най-готиното студио за интериорен дизайн INDESIGN във Варна. Така че … стори ми се щеше да има лично виждане по темата за промяна на логото.
Радвам се че се съгласи да го сподели с мен и аз на свой ред с вас. Използвам предварително да му благодаря за гостуването.
[hr]Логото е графичен елемент, който е станал синоним на търговска марка на една фирма. Много информация има за значението и важността на логото, но по-малко се говори за промените, през които минава логото на една компания. И дали въобще е правилно да променим логото си.
Ако проучим историята на големите и известни марки ще открием, че техните лога са претърпяли сериозни промени в хода на тяхната история. Веднага изниква въпроса дали и ние може да променяме своето лого?
Всеки, който се занимава с мракетинг ще ви каже колко е важно логото да е разпознаваемо от клиентите и то да присъства във всички възможни съобщения на фирмата. Много голяма част от усилията на отдела по маркетинг са насочени да накарат потребителите да запомнят тяхното лого и да го свързват с фирмата и продуктите, които предлагат. Всяка фирма мечтае, когато нейните клиентите видят логото им веднага да се сетят за тях и за основните предимства, които те предлагат. Идеята е логото да символизира марката и да носи посланието на компанията.
Добре, щом толкова много усилия се влагат от маркетолозите да накарат потребитeлите да запомнят логото им значи е грешка то да се променя. Ако променим логото това означава да започнем от начало да накараме хората да го запомнят. Ще ни трябват много ресурси, време и в крайна сметка не се знае как ще реагират потребителите. Точно за това повечето хора мислят, че не трябва да се променя логото. Едва ли не усилията, които са хвърлили за старото лого (ако направим ново) ще отидат на вятъра.
Има нещо вярно в това. Но, правилата са за да се променят. Големите и велики компании сами променят правилата. Винаги прави впечатление когато се промени едно лого. Спечелване на вниманието на потребителите е важно за всеки, който се занимава с маркетинг. Това означава, че хората ще искат да чуят защо променяте логото си. Умните специалисти по маркетинг знаят как да се възползват от това внимание.
В живота ни нищо не е постоянно, всичко тече и всичко се променя. Ние също се променяме. Често променяме прическата си, облеклото си, вярванията си, предпочитанията си, интересите си, дори и приятелите си, остаряваме и изглеждаме по различен начин. Един приятел ми беше казал, че човек докато се променя е жив. Когато човек е жив апарата, който отчита ритъма на сърцето му показва начупена нагоре и надолу линия. А когато умре – линията е права. Всичко в нашия живот се променя. Живота е постоянна промяна
Така, че промяната е хубаво нещо. Замислете се, когато сте променили нещо в живота си каква е била причината за тази промяна? Съзнателните промени никога не стават без причина. Имаше една мисъл, че ако искаме да постигнем различни неща трябва да сме готови и да направим различни неща. За каквото и да е, примерите от живота ни са много и всеки може да ги цитира.
Мисълта ми е, че според мен логото не само, че може, а и на определен етап от исторята на фирмата е задължително да се променя. Вижте всяка голяма марка, започнете от Coca Cola и Pepsi, през автомобилните компании, Apple, Starbucks, Nike, Adidas и т.н. всички те са променяли многократно своите лога. Дори си имат история на логото по годините с информация кой е дизайнера и друга любопитна информация. Ако обаче проучите по-задълбочено историята на промяната на логото на всяка фирма ще откриете, че зад всяка промяна стои определена причина и определена идея. Тези промени не са самоцелни, просто защото на хората име е омръзнало старото лого. Причината е че във фирмата са се случили сериозни промени и те ги показват и заявяват с промяна на логото.
Промяната на логото е естествен бизнес процес, защото всяка фирма се променя, пазара се променя, клиентите се променят, ръководството се променя, философията се променя, технологиите се променят, конкурентите се променят и т.н.. Причините да променим логото са наистина много. Може фирмата да е променила начина по който работи, технологиите, които използва , своето ноу-хау, отношението си към клиентите, или пък иска да навлезе на нови пазари, ръководството има нови идеи и разбирания, нова философия, създават се нови продукти, може да е желание за скъсване с миналото и реновирането на остаряла и западнала марка и така да целим ново начало и още много други причини. Всяка фирма има правото да промени своя път и да избира как да се развива, според своите разбирания и ценности. Но важното е да обясним на своите клиенти, партньори и служители, защо правим тази промяна, каква е причината, какви са целите ни, какви са дългосрочните ни планове и как ще им се отрази на тях тази промяна.
Ясно и точно трябва да се аргументираме за тази промяна и да обясним, че тя е за доброи и е свързана с положителни стремежи. В началото споменах, че когато променим логото привличаме вниманието на всички, които се интересуват от нашата фирма. Това е страхотно . Ето още един повод да се заговори за нас и нашата марка. Всички, които ни следят ще искат да чуят защо променяме логото си и какво в нас се е променило и каква ще е новата насока на развитие. Какво повече може да иска един специалист по маркетинг – клиенти и партньори с отворени уши, очи и уста да очакват какво ще им кажем. Това е нов повод да се заговори за нас по медиите, блоговете, социалните мрежи и ние трябва да го използваме.
Моето мнение е: смело се развивайте, поемайте рискове, бъдете различни, бъдете страхотни, ценете клиентите си, променяйте се, не стойте на едно място и когато се случат важни, сериозни и значими промени, които касаят вас, вашия бизнес и вашите клиенти променете логото си за да отговорите на новостите, които се случват вътре във вас. Но не забравяйте да обясните ясно и открито, защо правите тези промени и до какво ще доведат те. Важно е промените винаги да са с мисъл за подобрение и да са в полза на клиентите и бизнеса ви.
А тези, които се страхуват да променят логото си и си мислят, че това е грешка дано да са повече във вашия бранш за да се откроите по-лесно и да им откраднете клиентите по-лесно.
Променям се – значи съществувам!
Променям се – значи се развивам!
Не се променям – умирам!
Ще се радвам да чуя и вашите мнения по темата 🙂
pingback: informa.econt.com
Благодаря за хубавите думи и за линковете.
Благодаря за поканата, за мен беше удоволствие да гостувам в твоя блог.
Ще е интересно да чуем и други мнения…
Официално добре дошъл 🙂
Много ми хареса как завършваш темата – най-кратко и точно обяснение на въпроса който поставяш. Мисля че е задължително много от българските фирми да почерпят от опита на лидерите и да се опитат да бъдат дръзки смели. Европа и не само тя, в това отношение е няколко крачки пред нас и спокойно можем да взаимстваме идеи и да следваме тенденциите, ако искаме да сме забележими и актуални.
Според мен редизайн на лого се прави, когато жизнения цикъл на марката налага ребрандиране на продукта. Тогава е логично да се помили и за редизайн, тъй като логото трябва да отразява ценностите на марката. ….. Или пък да вземат всички да направят като Actavis……. Сменете името на най-работещия си продукт от Парацетамол на Парацетамакс… що за глупости 😀
В случая със жизнения цикъл – на този етап наложително е меко казано, но има и други случаи в които мисля че може да се направи ребрандинг. Не е задължително да стигнеш до този етап за да се опиташ да бъдеш забелязан. Понякога тогава може да е доста късно ….
Благодаря за мнението и добре дошъл 🙂 .