Понякога в събота ни се приисква да се поглезим и да си приготвим нещо вкусно. Не че през останалото време не е вкусно, но обикновено е на бързо, след работа и нещо леко. И след усърдна работна седмица малките удоволствия в почивните дни са напълно заслужени.
Като дете, дълги години прекарвах летата на село, покрай братовчедите си и винаги си спомням домашната баница която баба правеше – с домашни точени кори, домашни яйца и прясно сирене. Ставаше жълта, пухкава и ужасно вкусна. Едва ли някога ще забравя този вкус, и едва ли ще имам възможност скоро да опитам пак такава. В къщи винаги всичко става вкусно, особено приготвено от майка ми, но и самата тя си спомня с носталгия вкусът който придават домашните продукти.
Да, за съжаление в условията на забързаното ежедневие нямаме лукса да разполагаме ежедневно с такива продукти, за това всеки път когато някой докара от село, мляко, сирене или нещо друго което без консерванти и всякаква химия намираме повод да си приготвим нещо по селски. В случая една много вкусна, бърза и мързелива рошава баница. Защо рошава? Ще видите от приготвянето. Имах невероятно домашно сирене от района на Банско и естествено по-силната половинка пожела то да се приготви на нещо. И така …
- 400-500 гр. точени кори (приблизително 1 пакет)
- 7 яйца
- 500гр кисело мляко
- 100мл. олио (може на око)
- 400 гр, сирене
- 1ч.л. сода
Хубаво е ако ползвате готови кори да преброите колко са преди да започнете с приготовлението, за да го съобразите със сместа за пълнежа. Той се прави като яйцата се разбъркват с киселото мляко, олиото, лъжичката сода и накрая се прибавя сиренето като се натрошава. Не го стържете на ренде нека е на парчета.
За печене ползвам по-дълбока тавичка, която добре намазвам с масло или олио, за да не залепва. След това започвам да редя баницата, като най-отдолу слагам 2 или 3 кори за по-плътно. Ето тук казвам защо е рошава. Корите не се разстилат плътно по формата на тавичката, а се намачкват – точно все едно са рошави. Просто се опитвате да съберете корите в тавата, като леко ги набръчквате. Върху тях се разлива малко от приготвената смес – около един черпак. Слага се втори ред намачкани кори и пак се разлива смес, така докато свършите пакета или напълните тавичката. При мен тавата побира до горе точно един пакет от 500гр. точени кори. Обикновено на всеки ред се слагат по 2бр. кори, но точно за това е добре да си преброите двойките кори предварително, за да прецените как да я редите. Не е задължително да спазвате моя начин. Сместа обикновено ми стига точно, за да покрия и последния ред кори, като там гледам заливката да е по-плътна и равномерна по цялата повърхност, включително и по краищата на тавата. Дали на вас ще стигне, зависи какво количество разливате между редовете с кори. Ако се случи да не ви стигне просто може да разбиете едно яйце с няколко лъжици кисело мляко за да покриете баницата.
Загрейте фурната до 180 градуса, нека тавичката да е на най-долното ниво на фурната и печете така докато се получи равномерна златисто-кафява коричка. Вътре става много пухкава.
Тъй като моята фурна няма само долно печене правя така или пека на вентилаторна фурна. По този начин каквото и да печете няма опасност то да прегори бързо от горе, а вътре да не се опече.
След като извадите баницата, напръскайте леко с вода и покрийте с кърпа за 5 мин. – това е добре за всякакъв вид печива.
Да ви е сладко 🙂