Студен чай от билки? Защо не!? Свикнали сме да пием какви ли не фабрично приготвени студени чайове с плодови аромати, но сещаме ли се, че можем да си приготвим такива и в домашни условия, и то много полезни. След като си правим домашна лимонада значи можем и студен чай да си направим.
Обикновено свързваме билковите чайове с топла напитка, която пием при настинки и най-често през зимата. Причината е, че възприемаме билките по-скоро като средство за лечение, а не като средство за поддържане на организма в добро здраве, което е погрешно.
Билките са безплатен дар от природата и е добре да свикнем да ги приемаме по-често. Студеният чай от билки е чудесно решение за това. У нас отдавна свикнахме да пием студен чай от шипки на пример, когато сме жадни.
Наскоро се сдобихме с мини домашна билкова аптека от най-често използваните билки, и ще споделим няколко думи за тях.
На първо четене какво е хубаво да знаем за билките. За ентусиастите планинари брането на билки не би било нещо сложно и неприятно. Ако имате възможност да си наберете лично билките е най-хубаво особено ако е на Еньовден (24 юни). По традиция вярваме, че рано по изгрев на Еньовден билките са с най-голяма лечебна сила. След това ги оставете да изсъхнат добре, като ги разстелете върху вестници или чаршафи и после ги съхранявайте на тъмно в стъклени буркани или кутии. Ако нямате възможност да си наберете, в билковите аптеки има достатъчно разнообразие от сушени билки, които може да купите насипно. Те са за предпочитане пред чайовете в пакетчета.
При приготвянето на някои билки е добре да се запознаете предварително с дозите и времето за запарка или киснене. Приготовлението обикновено е за малко количество, така че за да си приготвите студен чай за цялото семейство просто удвоете дозите пропорционално. Ако искате да си приготвите студен чай, който да е микс от билки, по-добре пригответе всяка от билките по отделно според описанието и после смесете двете отвари. Препоръчително е именно заради различията в приготовлението им. Има билки които изискват просто запарка с вряла вода за няколко минути, а някой трябва да врят на котлона и след това да киснат около час. Количеството на билката и водата в която кисне също е различно при различните видове. Така че съобразявайте се с тези неща. В последствие винаги може да сложите захар и лимон за да овкусите чаят така както на вас ви харесва. В повечето случай аз оставям отварата както е – достатъчно ми е, че ще бъде изстудена.
Билките в природата са толкова много и едва ли ще успеем да обърнем внимание на всички в една статия, така че тук ще напиша по няколко думи за онези който употребяваме най-често. С малкото уточнение, че рецептата за приготвяне касае вътрешния прием, тъй като билките често са с много широко приложение (примерно за компреси или гаргари, както и в козметиката) и според това се приготвят по различен начин.
-
Риган – ако не сте познавачи билкари, лесно може да объркате ригана с мащерката, защото цветчетата и на двете са дребни и в розово-лилавата гама, но пък много радват окото. Билката притежава антисептични и успокояващи свойства, и влияе много добре на храносмилателната система. Освен това риганът често се използва и като подправка в кулинарията. Това обаче е една от билките с чийто прием трябва да не злоупотребявате и да я приготвяте много точно по описанието, тъй като в големи количества е отровна. За вътрешен прием 1 с.л. от билката се слага в 500 мл вода и се оставя да ври 3 минути. Количеството не бива да приемате на веднъж, а разпределено на няколко пъти за цял ден. За студения чай може да използвате една чаша от около 250мл., която да добавите в друг микс от билки.
- Бял равнец – още една билка с широко приложение в народната медицина. Освен спазмолитичното си действие е известна като естествен метод за намаляване на температурата. Наричат я още мъжка билка, заради миналото когато войниците често я носели със себе си заради кръвоспиращите и свойства. Въпреки това обаче редовния й прием може да регулира месечния цикъл на жените. Освен всичко е силен детоксикатор на организма и за това е много удачно да я включите в състава на студения чай, особено в периоди когато сте решили сериозно прочистване на тялото си. Запарката от бял равнец се прави като 1 чаена лъжица се оставя да заври в 200-250 мл. вода. Оставя се да кисне докато се охлади и в никакъв случай не се приема на веднъж (когато се приема като лекарство се разпределя на няколко пъти през дена по 1 с.л.). Отново билка с чието приготовление и прием е добре да внимавате.
- Мащерка – Мащерката е полухраст, който цъфти много красиво и ухае чудесно. Една от билките, които спокойно може да отглеждате и у дома на балкона. Известна е с изключително широкото си приложение и ефекти, и не случайно ще чуете да казват, че е лек за всичко. Отварата за вътрешно ползване се прави като 2 супени лъжици от билката се заливат с 500 мл. вряла вода.
- Мента – Ментата е прочута с аромата си и високото съдържание на етеричното масло ментол във всички надземни части. Също вирее много добре в домашни условия, а най-подходящото време за бране е в разгара на лятото. Има силно освежаващи свойства и придава на всички напитки един особен вкус. Някои дори експериментират и слагат „щипка“ мента и в кафето си. Действа благоприятно но трябва да се приема в много малки количества особено от хора страдащи от астма. Така че макар и с приятен и освежаващ вкус не прекалявайте с употребата на мента. Най-често се приготвя като 2 супени лъжици се залеят в 500мл. вряща вода и не се оставя да кисне дълго време (около 10 мин).
- Бял Бъз – Сигурно като дете сте пили много сироп от бял бъз. Аз и до сега обичам да пия такъв, а ми прави впечатление, че вече стана и модерно, и се продават концентрати за разреждане. Когато се направи на сироп има леко сладък вкус и лично аз го ползвам за подсладяване вместо захар. Полезен е заради високото си съдържание на витамин С и е подходящ при простуди. Запарката се приготвя като 1 ½ супени лъжици се запарват в 500мл. вода и се оставя да кисне 10минути.
- Шипка – Шипката е една от любимите ми билки. Води се вид диворастяща роза (колкото и странно да звучи за някои), но е много полезна и един от най-добрите природни източници на витамин С за организма. Много мощно средство срещу пролетната умора. У нас признавам си отвара от шипка пием като вода, толкова е вкусна – има леко кисел вкус и е много освежаваща. Спокойно може да ползвате шипката като базов вкус за студения чай. Пропорциите са 1с.л. на 250 мл. вода. Сваляте от котлона след като заври и оставяте да кисне около час.
- Жълт кантарион – известен е още като звъника и е много красиво растение. Природата познава над 370 вида, а у нас се срещат над 20. Най-добрият период за бране на жълт кантарион е периода около Еньовден, когато билката е в пълния си разцвет. Известна е с противовъзпалителните си свойства, често помага и при депресивни състояния и стомашни разстройства. Приготвяне – 1с.л. от билката се запарва в 200-300мл. вода и се оставя да престои ок. 10 мин.
- Липа – добре позната и често употребявана билка най-вече при проблеми на горните дихателни пътища, но е и с лек диуретичен ефект. Липата има много силен но приятен аромат. Приготвяне: Като при ментата – 2 супени лъжици в 500мл. вряща вода, но за разлика от ментата кисне около час.
- Невен – макар и да възприемаме невена по-скоро като градинско растение, факт е че той има лечебни свойства и е билка особено застъпена в козметиката заради заздравяващото и успокояващо кожата действие. Вътрешно се използва преди всичко при стомашни проблеми от различен характер, като отново 2 с.л. от билката се заливат с 500 мл. вряла вода и се оставя да престои 1 час .
- Лайка–Една от най-разпространените и употребявани билки, с доказан противовъзпалителни и антисептичен ефект. 1 с.л. от билката заливате с 200мл. вряла вода и оставяте да кисне 30 минути.
- Лавандула – Лавандулата е изключително красиво и ароматно растение. Има силно успокояващо действие. Употребата му е най-разпространена в козметиката, но може да се прилага и вътрешно чрез запарки от по 1 сл. в 400мл. вода. Оставете я да кисне около час и не я пийте на веднъж а разпределете приема на няколко пъти за целия ден. Имайте предвид, че ако решите да си отглеждате лавандула у дома е доста капризно растение.
-
Салвия (градински чай) – Ухае прекрасно и спокойно може да го добавяте дори само за аромат към чая или лимонадата. Има силно противовъзпалително действие. Не е капризна за отглеждане и това я прави предпочитана дори като декоративно растение у дома. А пък така ще си имате винаги прясно набрана билка от градината. Приготвяне: 1 супена лъжица от билката се залива с 250 мл. вряща вода.
Е.. надявам се да съм ви дала една добра идея за наистина освежаваща но много полезна напитка.
Лени, Лени, много хубава статия. Чак при мен замириса на билки! С години не пия никакви безалкохолни напитки, пия основно вода, чай и кафе 🙂 Дано и повечето хора откажат разхладителните напитки с добавена захар и подготвят лечебните отвари у дома.
O Дани, много благодаря.
Наистина се надявам да съм дала идеи за какво можем да ползваме билките ежедневно, а не само при нужда 🙂
Хм, много приятна статия. Не е трудно да се различават билките – особено във времена когато можеш по време на бране, да сверяваш с онлайн информация чрез смартфон или таблет.
Да отбележа, че ригана все по-рядко се среща и само на определени места в Централен балкан. То се отнася и за ред други билки. Обезлюдяването и подивяването на природата не оставя много място за билки.
Мащерката е много подходяща и за подправка на гозби с месо и др.